اهمیت امنیت در معاملات تجارت الکترونیک
جمعه, 10 آذر,1396

اهمیت امنیت در معاملات تجارت الکترونیک

اهمیت امنیت در معاملات تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک موجب تحولی شگرف در روابط خریداران و فروشندگان گردیده و سهم عمده ای از تعاملات تجاری را به خود اختصاص داده است. تجارت به شکل آنلاین، زمینه ای را برای کسب و کارها فراهم آورده تا به سادگی به امر خرید و فروش در فروشگاه های آنلاین بپردازند، به طوری که در هیچ دوره ای از تاریخ انجام معاملات به سادگی حال حاضر نبوده است. در این مدل نوین از معاملات، جهت شکل گیری معامله ای مؤثر میان خریداران و فروشندگان به مفهوم مهمی به نام اعتماد نیاز است كه پایه اساسی ارتباطات میان كسب و كارها بوده و يک فاكتور ضروری در ايجاد انگیزه جهت خريد در فضای اينترنت می باشد. به منظور افزايش اعتماد به قابلیت های مورد استفاده در فرایند خرید و فروشآنلاین، امنیت در استفاده از اين تکنولوژی ها ضروری می باشد.

سرقت و سوءاستفاده سود جویان در هرشکلی از بازار امکان پذیر بوده و این امری اجتناب ناپذیر در فضای مجازی می باشد. بالاتر بودن ریسک انجام معاملات در تجارت الکترونیک نسبت به تجارت به شکل های سنتی نباید افراد را از فعالیت در محیط پرسود اینترنت باز دارد. اعتماد اين امکان را فراهم می سازد تا افراد بتوانند در این محیط نیز به فعالیت بپردازند. در واقع وجود اعتماد يکی از مؤثرترين عواملی است كه می تواند موجب توسعه و رشد تجارت الکترونیک شود و همچنین سبب رضايت مندی، ايجاد تعهد و زمینه ساز ارتباطات طولانی مدت میان خریداران و تامین کنندگان گردد.

از جمله عواملی که امنیت خرید و فروش آنلاین را به خطر می اندازند، حمله افراد سودجو به حریم خصوصی فعالان در این حوزه و امکان فعالیت شرکت های جعلی می باشد. گاهی با وجود صحت و اعتبار یک کسب و کار، این احتمال وجود دارد که قیمت و کیفیت محصولات و خدمات خریداری شده از آن مجموعه، با نیازهای خریداران مطابقت نداشته باشند. در این راستا پرتال اول فضایی را ایجاد نموده تا کسب وکارها به انجام معاملات درحجمی انبوه، در فضایی امن بپردازند.

جهت فعالیت در فضای اینترنت و برخورداری از امنیت در این فضا، رعایت اصول زیر ضروریست:

1.   استفاده از وب سایت های آشنا و معتبر در این حوزه

با استفاده از وب سایت های معتبر و با سطح امنیتی بالا و شناخته شده در حوزه تجارت الکترونیک همچون پرتال اول، میتوان فضایی امن را جهت فعالیت در فضای مجازی فراهم آورد. پرتال اول به عنوان سایتی معتبر در زمینه تجارت بین بنگاهی چنین فضایی را برای معاملات اعضا خود فراهم نموده است، در این راستا تمامی اعضای پرتال اول جهت امنیت خرید، اعتبارسنجی می گردند. 


2.   بررسی اعتبار سایت از طریق رمز گزاری SSL

یکی از شاخصه های وب سایت های معتبر دارا بودن رمزگذاری SSL می باشد، نشانه وب سایت هایی که دارای اینگونه رمزگذاری می باشند در آدرس URL سایت ها نهفته است، وب سایت های معتبر در آدرس URL خود ( به جای عبارت http:// ) دارای عبارت https:// می باشند. نمونه ای از این نوع سایت ها  https://1st.ir  می باشد.


3.   درج اطلاعات در سایت های معتبر تجارت الکترونیک

تنها می بایست در سایت های معتبر تجارت الکترونیک مشخصات شخصی خود همچون شماره ملی، تاریخ تولد، شماره تماس، اطلاعات کارت بانکی و ... را ثبت نمود، زیرا سارقان و جاعلان اینترنتی از طریق این اطلاعات و با جعل هویت افراد سوءاستفاده خواهند نمود. همچنین به دلایل امنیتی، به هیچ عنوان نباید مشخصات کارت بانکی خود را از طریق ایمیل به شرکت یا فردی ارسال نمود، استفاده از درگاه پرداخت امن روش جایگزین مناسبی برای آن شیوه پرداخت می باشد.


4.   استفاده از کامپیوترها و شبکه های اینترنتی ایمن جهت انجام معاملات

راه اندازی و نصب آنتی ویروس های مناسب و بروز جهت جلوگیری از ورود و فعالیت هرگونه ویروس که اطلاعات را در حین وارد نمودن در اینترنت ذخیره می نمایند، ضروریست. همچنین نباید از کامپیوتر ها و شبکه های عمومی جهت انجام معاملات و وارد نمودن اطلاعات در حین فرآیند خرید استفاده نمود. در صورت بکارگیری این نوع از کامپیوترها باید به خاطر داشت که حتماً از حساب کاربری خود خارج شد تا سودجویان از اطلاعات سوءاستفاده ننمایند. همچنین در نظر داشته باشید امکان هک نمودن کامپیوترهای شخصی هنگام استفاده از وای فای های عمومی نیز بسیار افزایش می یابد و در صورت استفاده از وای فای شخصی می بایست از رمز مناسب جهت ایمن نمودن آن استفاده نمود.


5.   آگاهی ازمیزان امنیت اطلاعات سایت

اطمینان حاصل شود که سایت مورد نظر امکانات کافی و مناسب جهت برقراری امنیت در فرایند خرید را فراهم نموده است. یکی از این امکانات، امکان بکارگیری رمزعبوری با درجه امنیت بالا که تعداد کاراکترهایش زیاد با امکان درج حروف و ... جهت ورود به سایت های تجارت الکترونیک می باشد و اینگونه امکان هک شدن حساب کاربری هنگام معاملات کاهش می یابد. لازم به ذکر است از تعیین پسورد های مرتبط با سایر اطلاعات شخصی، همچون تاریخ تولد و ... باید خودداری نمود.


6.   بررسی شاخص های سایت خرید و فروش استاندارد

در صورت عضویت در سایت های معتبر در حوزه تجارت الکترونیک میزان ریسک موجود در فضای مجازی به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. از جمله این مخاطرات می توان به وجود نداشتن راهنمای لازم و پشتیبانی مرتبط جهت انجام تراكنشهای مالی، امکان ويرايش و انصراف از انجام تراكنش، نداشتن مکان فیزیکی، ساده و قابل فهم نبودن فرایند معاملات، عدم وجود سیاست های بازگشت كالا در صورت عدم تطابق با نیازهای مشتریان، وجود نداشتن سیستمی یکپارچه با نظارت کارشناسان پشتیبانی جهت رسیدگی به شکايات و مشکلات مشتريان و خریداران جهت بررسی مناسب و به موقع، عدم اطلاع رسانی صحیح و سریع از وضعیت سفارش پس از انجام معاملات و عدم پايبندی به تعهدات همچون زمان تحویل و ... اشاره نمود.


7.   اطمینان از اطلاعات محصولات و خدمات موجود در سایت ها از منظر صحت و به روز بودن

سایت های معتبر، صحت و به روز بودن اطلاعات ارائه شده در خصوص محصولات و خدمات همچون ويژگی های محصول، قیمت و ... را توسط کارشناسان مربوطه بررسی و از تطابق ويژگیهای آن ها با مشخصات واقعی ارائه شده اطمینان حاصل می نمایند. در سایت هایی همچون پرتال اول، قیمت مناسب کالا و نحوه قیمت گذاری پلکانی جهت فروش انبوه و پایبندی بر آن همچنین تحويل به موقع كالا و شیوه های ارسال كالا که توسط فروشنده در سایت عنوان شده است، بررسی خواهد گردید تا امنیت معاملات در فضای اینترنت تا حد زیادی تأمین گردد.


پست قبلی
خرید آنلاین مشتریان آمریکایی منجر به مراجعه حضوری کمتر آن ها به فروشگاه ها در جمعه سیاه گردید.
پست بعدی
سه روش برای انجام معاملات بیشتر در وب سایت شما

نظرات کاربران

نظر خود را ارسال کنید

تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید

ارسال نظر